Yaşayan Kütüphane e-günlüğü

(sanki "e" olmayanı varmış gibi...)

10 Eyl 2007

BarışaRock ve Yaşayan Kütüphane

E peki ne oldu bu BarışaRock'taki Yaşayan Kütüphanede diyenler için (kısa) özet. Özetin kısası olur mu, özet zaten kısa değil midir diye düşünmeyin. Konuşmayı seven ülkenin insanları için özetlerin başına 'kısa' koymaya başladık. Ben de bu kurala uyuyorum.

Cuma günü 20, cumartesi ve pazar 24'er kitap ile kütüphane açık kaldı. 3 gün boyunca toplam 31 gönüllü kütüphanein çeşitli yerlerinde (tanıtım, kütüphaneci, lojistik, gözlem, vs.) çalıştı. Tüm bu ekip, kurduğumuz 9 çadırda kaldık. Kütüphanede yer alan kitapların tam listesi:

Eski uyuşturucu bağımlısı, Hiv +, Bankacı, Avukat, Psikolog, Ressam, ÖSS dereceli, Kürt, Feminist, Gay, Transeksüel, Akademisyen, Yahudi, Görme engelli, Barmaid, Ermeni, STK Çalışanı, Yazılımcı, Travesti, Rum, Lezbiyen.

Toplam 350 defa okunmuşlar. Günde ortalama 5 kereden fazla okunmuşlar demek bu. Her okumayı en fazla 45 dakika olarak düşünürsek, 3 gün boyunca boğazlarına ağrılar girip seslerinin kısılmış olması lazım. Nefes almadılar yani...

Şimdi Avrupa'daki uygulamalardan derlenen, Avrupa Konseyi'nin yayınlarından bir Yaşayan Kütüphane kitabını çeviriyoruz. Arkasına da Türkiye deneyimini koyuyoruz. Bunu da en geç kasıma yetiştiriyoruz. Çok iş var, çook. Sonra da gelecek sene ne yapsak da yapsak tartışmalarına başlıyoruz ufaktan ufaktan...

1 yorum:

mihrimah muque dedi ki...

1 ay kadar önce..

kadıköyde çok güzel bir çay bahçesi vardır.i$te tam orada,sahilde çay içiyordum..
baktım; bir adam yürüyor ve ben bu adamı tanıyorum.hem de pek iyi tanıyorum.. biraz pürüzlü hafızam 5 saniye içinde bana istediğim yanıtı verdi ve bu adamın "ya$ayan kütüphane" de okuduğum ilk kitap olduğunu hatırladım.ne tesadüftür ki; onu ilk okuyan da bendim..o da beni hatırladı.birer çay içtik, sohbet ettik.ve bu fikir için sizi bir kere daha alkı$ladım.bir kere daha..